DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI


CERN’DE BİR DARÜŞŞAFAKALI

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)’nde gerçekleştirilen Türk Öğretmenler Çalıştayı’nın sekizincisi 21 – 27 Ocak 2018 tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleştirildi. Tüm Türkiye’den her yıl sadece 36 öğretmenin yararlanabildiği bu programa yapılan ön değerlendirme ve sınav sonrasında Fizik Öğretmenimiz Selim Çile kabul edilme başarısı göstermiştir.

Çalıştayda sunumlar, CERN Yerleşkesi’nde geziler, sergiler ve uygulamalı çalıştaylar ile öğretmenlerin, hızlandırıcı ve parçacık fiziği konularına ilk adımlarını atmaları amaçlanmıştır.

Programa katılan öğretmenlerin Türkiye’ye geri döndüklerinde ise bilim elçiliği yaparak konuları geleceğin fizikçilerine, mühendislerine, bilişimcilerine vs. aktarmaları umulmaktadır.

Çalıştayda öğretmenler; parçacık fiziği, hızlandırıcı fiziği, algıç fiziği, nötrino fiziği, astroparçacık fiziği ve kozmoloji üzerine dersler gördüler.

Çalıştayda teorik derslerin yanı sıra CERN Yerleşkesi’ndeki Anti Madde Fabrikası, Data Center, Microcosm&Globe, SM18, CAST and CMS kısımları ziyaret edildi.

Bunun yanı sıra S’Cool Lab’da Bulut Odası Deneyi öğretmenler tarafından uygulamalı olarak yapıldı.

Çalıştayın detaylı programına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

https://indico.cern.ch/event/669040/timetable/

Çalıştay sonunda programı başarı ile tamamlayan öğretmenlere sertifikaları verildi.