DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI


Bilişim Teknolojileri

GENEL AMAÇ

Teknolojik yenilikleri ve gelişimleri yakından takip eden kurumumuzda öğrencilerimizin 21.yy. becerilerini kazanmaları, dijital bir birey olarak güncel dünyanın hedeflediği bireyler olması yolunda çalışmalar yürütülmektedir.

ÖZEL AMAÇ

5. sınıftan itibaren her sınıf seviyesinde var olan bilişim teknolojileri ve yazılım dersi kapsamında temel bilgisayar okuryazarlığı (BOY) becerilerinin yanı sıra etkin M.S Office eğitimi, poster, infografik, video tasarımı, 3D modelleme, dijital vatandaşlık, siber zorbalık, internet etiği ve tüm dünyanın önemsediği komputasyonel düşünme (computational thinking) becerileri kapsamında kodlama ve algoritma eğitimleri verilmektedir.

Aynı zamanda teknolojinin öğrenme problemlerinin çözümünde önemli bir araç olduğunu düşündüğümüz için her öğrencinin 1-1 tablet kullanımı ile derslerimizde teknoloji önemli bir araç olarak kullanılmaktadır.

YÖNTEM

Her öğrenciye bir bilgisayar düşen ve yeni teknolojilere göre güncellenen bilgisayar laboratuvarlarımızda tüm öğrenme biçimlerine hitap edilerek birebir uygulama, ürün hazırlama, proje hazırlama çalışmaları yapılmaktadır.

Ayrıca diğer alanların da kullanımına sunulan bilgisayar laboratuvarlarımızla, öğrenciler bilişim teknolojileri ve yazılımı dersinde öğrendiği kazanımlarla etkili ürünler hazırlamaktadırlar.

ÖDEV VE ÖĞRENCİ TAKİBİ

Her öğrencinin kişisel gelişiminin takibi için Google Drive üzerinde oluşturulan e-portfolyo dosyasıyla tüm çalışmalar arşivlenmektedir. Tüm öğretmenlerin takibine açık dosyalarla öğrenciler, elektronik ortamda geliştirdiği ürünlerini sergileyebilmektedir.

bilgisayarr

KAYNAKLAR

Yazılı kaynaklardan daha çok elektronik kaynakların kullanıldığı dersimizde, ders notları ve ürünler önemli yer tutmaktadır.

DEĞERLENDİRME

Ders içi takiplerin yanı sıra süreç takibinin çok önemli olduğu dersimizde, öğrenci ürünleri Google Drive üzerinden sergilenmektedir.

BÖLÜM ETKİNLİKLERİ

Bilişim Haftası, Kodlama Haftası ve İnternet Haftası gibi özel günlerde ders kapsamında öğrencilerle birlikte ürünler hazırlanmakta, konferans ve seminerler organize edilmektedir. Bilişim Haftasında düzenlenen sergide öğrencilerimizin ürünleri sergilenmektedir.

Ayrıca okul dışı robotik kodlama eğitimleri ve atölye çalışmalarına da katılımlar sağlanmaktadır. Okulumuzda her sevide Arduino ile yazılım ve elektronik eğitim çalışmaları yapılmaktadır.